تولید کننده انواع پوستر دیواری های سفارشی مناسب با طرح دلخواه شما به هر ابعادی

decorprint.ir

چگونه پيام كوتاه تبليغاتي ارسال كنيم؟

شايد شما هم جزو آن دسته از افرادي باشيد كه وقتي نامه‌اي به رئيس يك اداره و يا سازمان مي‌نويسند، مايل هستند از رسيدن نامه به دست جناب رئيس مطمئن شوند. تا كنون ترس و دلهره‌ي ما از اين بود كه منشي اداره و يا مسئول دفتر جناب رئيس، كم دقتي نموده و در نتيجه‌ي يك سهل‌انگاري، نامه‌ي ما به دست جناب رئيس نرسد. اما اگر مطلع شويد كه منشي و يا مسئول دفتر جناب رئيس، نهايت كوشش و سعي خود را در رساندن نامه به دست مبارك جناب رئيس به كار گرفته‌ و نامه به دست ايشان رسيده است، اما جناب رئيس نامه را نخوانده، پاره كرده و آن را دور ريخته است، چه مي‌كنيد؟
پیام تبلیغاتی | مدیریت بازاریابی | کانون چاپ و تبلیغات طلیعه
حكايت‌ پيام‌هاي كوتاه تبليغاتي كه به شكلي نادرست از آن‌ها استفاده مي‌شود، نيز همين است. پيام‌هايي كه نخوانده، حذف مي‌شوند

شركت‌هاي تبليغاتي تمام تلاش خود را به كار مي‌گيرند تا مشتري را متقاعد سازند كه ارسال پيام‌هاي كوتاه تبليغاتي بر روي تلفن‌هاي همراه، به عنوان يكي از شيوه‌هاي بازاريابي مستقيم (Direct Marketing) مناسب بوده و اين نوع پيام‌ها، حتما به دست مخاطب خواهد رسيد.

پيش از اين در مورد بازاريابي ايميلي نيز اين موضوع وجود داشت كه شركت‌هاي تبليغاتي ادعا مي‌كردند كه ارسال ايميل‌هاي تبليغاتي توسط آن‌ها، به اين معناست كه نامه‌ي ارسال شده حتما به صندوق نامه‌هاي رسيده‌ي مخاطب ارسال خواهد شد و از اسپم شدن آن‌ها خودداري مي‌شود.

اما سئوال بسيار مهم اين‌جاست: "چگونه مي‌توان از خوانده شدن پيام توسط مخاطبين اطمينان حاصل نمود؟

روش‌هايي براي اين موضوع نيز به كار گرفته مي‌شود كه متن پيام كوتاه به محض دريافت، بر روي صفحه‌ي نمايش تلفن همراه مخاطب ظاهر گردد، كه به گونه‌اي آن را "خوانده شدن اجباري" نيز مي‌نامند، اما آيا اين بدان معناست كه مخاطب متن پيام را به صورت كامل خوانده است؟

نتيجه‌ي استفاده‌ي نادرست از يك ابزار قدرتمند تبليغاتي باعث شده است تا مخاطبين نسبت به دريافت پيام‌هاي تبليغاتي بي‌تفاوت شده و آن‌ها را نخوانده، حذف نمايند.

از جمله اشتباهات متداول در ارسال پيام‌هاي كوتاه تبليغاتي مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:

الف: ارسال پيام‌هاي طولاني

امروزه در جوامع پيشرفته، نوشتن پيام‌هاي كوتاه به عنوان يك هنر مطرح است. شركت‌هايي كه از اين ابزار براي تبليغات خود استفاده مي‌كنند، نوشتن اين نوع پيام‌ها را به گروهي مشاور و متخصص سپرده تا آن‌ها بتوانند با حداقل كلمات، بيشترين تاثيرگذاري را بر روي مخاطبان خود داشته باشند. اما متاسفانه در كشور ما، به دليل استفاده از متن‌هاي طولاني كه فاقد تاثيرگذاري مثبت مي‌باشند، ديدگاه مخاطبان نسبت به دريافت اين‌گونه پيام‌ها تغيير كرده و آن‌ها را نخوانده حذف مي‌كنند.

ب: چيدمان نادرست پيام‌هاي كوتاه

به تجربه ثابت شده است كه مخاطبين و دريافت‌كنندگان پيام‌هاي كوتاه، حداقل چند كلمه‌ي ابتدايي پيام كوتاه را مي‌خوانند و بعد از آن تصميم مي‌گيرند كه آيا خواندن پيام را تا انتها ادامه دهند و يا آن را حذف نمايند. بنابراين كلمه‌هاي ابتدايي پيام‌هاي كوتاه بسيار بااهميت خواهند بود. شما بايد اصل پيام خود را با واژه‌هايي كه انگيزه‌هاي مخاطب را تقويت نمايد، در ابتداي پيام بگنجانيد.

به مثال زير توجه كنيد.

مثالي از يك پيام نادرست: "مشترك گرامي؛ شركت ... در نظر دارد به مناسبت سي‌امين سالگرد پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، كالاهاي خود را تا پايان بهمن ماه با تخفيف ويژه به فروش برساند. شما مي‌توانيد اطلاعات بيشتر را از طريق شماره تلفن ... دريافت نماييد.

همان‌گونه كه مشاهده مي‌شود، متن اين پيام علاوه بر اين كه بسيار طولاني است، به لحاظ چيدمان نيز درست نمي‌باشد. چنان‌چه همين متن را بخواهيم با كمي دقت نظر و تغييرات، بهينه نماييم، متن زير مي‌تواند جايگزين خوبي باشد. گرچه شما نيز مي‌توانيد با هنرمندي خود متن بهتري پيشنهاد دهيد.

اصلاح شده‌ي متن فوق: "تخفيف ويژه فقط تا پايان بهمن ماه"


تلفن: ....

سي‌امين سال پيروزي انقلاب گرامي باد

شركت ..."


ملاحظه مي‌فرماييد كه متن فوق به نسبت متن قبلي، از حجم بسيار كمتري برخوردار بوده و با عبارت "تخفيف ويژه" كه عامل انگيزشي محسوب مي‌شود، شروع شده است.

ج: بي‌توجهي به زمان ارسال پيام‌ها

بي‌توجهي به زمان ارسال پيام‌ها، عامل مهم ديگري است كه باعث مي‌شود بسياري از مخاطبين، پيام‌ها را نخوانده حذف نمايند. تشخيص اين كه چه زماني براي ارسال پيام‌هاي كوتاه مناسب است، به منطقه‌ي جغرافيايي و اقليم مخاطبين بستگي دارد. به عنوان مثال مخاطبين در تهران بزرگ كه به صورت پيوسته كار مي‌كنند و ظهرها در محل كار، مغازه، شركت و ... حضور دارند با مخاطبين شهرستاني كه چند ساعتي را در ظهر تعطيل مي‌كنند و جهت استراحت و صرف ناهار به منزل مي‌روند، بسيار متفاوت خواهد بود. ميزان تاثيرگذاري پيام‌هايي كه در ابتداي صبح و يا پايان روز ارسال مي‌شوند، با يك‌ديگر متفاوت خواهند بود و بايد اين موضوع را مد نظر قرار داد.

د: بي‌توجهي به موقعيت مخاطب

بي‌توجهي به موقعيت مخاطب كه در زمان دريافت پيام كوتاه، در كجا قرار دارد، يكي ديگر از عوامل ناديده گرفتن پيام‌هاي تبليغاتي است. شما پيشنهاد شركت در يك جشنواره‌ي فروش را براي كسي ارسال مي‌كنيد كه هنگام دريافت پيام، در شهر ديگري به سر مي‌برد. گرچه رعايت اين موضوع تا حد زيادي به امكانات مخابراتي بستگي دارد، اما بايد اين مهم را نيز مد نظر قرار داد.

هـ: بي‌توجهي به هويت مخاطب

طبقه‌بندي و دسته‌بندي مخاطبان، كاري است كه بايد دير يا زود آن را انجام دهيد. در حال حاضر پيام‌هاي بسيار زيادي ارسال مي‌شوند كه به مخاطب واقعي خود نمي‌رسند. به عنوان مثال به ارسال پيام كوتاه تبليغاتي "خريد يك ماشين 50 ميليون توماني" به يك دانش‌آموز و يا "خريد لوازم آرايش" به آقايان دقت كنيد. افراد دريافت‌كننده مخاطب واقعي شما نيستند. اين موضوع با نفس "بازاريابي مستقيم" در تضاد است. تشكيل بانك‌هاي اطلاعاتي مناسب و طبقه‌بندي آن‌ها و يا خريد اين بانك‌هاي اطلاعاتي از سازمان‌ها، نهاد‌ها، شركت‌ها و ... مي‌تواند كمك بسيار بزرگي به شمار آيد. به عنوان مثال شما مي‌توانيد شماره تلفن‌ پزشكان را از سازمان نظام پزشكي تهيه نموده و پيام خاص خود را كه ويژه‌ي اين گروه از جامعه هستند، ارسال نماييد.

مقالات مرتبط :

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تولید کننده انواع پوستر دیواری های سفارشی مناسب با طرح دلخواه شما به هر ابعادی

decorprint.ir